84 lata temu zakończono budowę całorocznej kolei linowej z Kuźnic na Kasprowy Wierch.
Dokładnie 29 lutego 1936 roku przekazano do użytku kolej kabinową, funkcjonującą na trasie Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch. Projekt od początku budził spore dyskusje i kontrowersje, głównie wśród działaczy ochrony przyrody. Kolejka stała się źródłem konfliktów i efektem długo wypracowanych kompromisów. Jej budowa wystartowała z dniem 1 sierpnia 1935 r. Była to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Załoga budowlańców stanowiła nawet 1000 osób pochodzących z Podhala, Sądecczyzny, Krakowa, Tarnowa oraz Wileńszczyzny. Wykwalifikowana ekipa kamieniarzy, traczy i cieśli, pracowała przez 6,5 miesiąca. Inwestorem została specjalnie powołana spółka z siedzibą w Warszawie, której udziałowcami byli: Liga Popierania Turystyki, Polskie Koleje Państwowe, Polskie Biuro Podróży Orbis, Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa oraz gdańska stocznia.
Kolej startuje z poziomu Kuźnic (1028 m n.p.m.), aby osiągnąć okolice szczytu Kasprowego Wierchu (1959 m n.p.m.). Stamtąd już tylko kawałek drogi na sam wierzchołek. Kolejka była bardzo prestiżowym i propagandowym przedsięwzięciem II Rzeczypospolitej Polskiej. Polska myśl architektoniczna i nowatorska technika, kosztowały w sumie 3,5 mln zł. Inwestycja zwróciła się jeszcze przed 1939 rokiem. 40 – lecie jej istnienia uczczono filmem „Ku Szczytom Tatrzańskim”, pokazując historię powstania.
Na przestrzeni lat, wielokrotnie remontowano i modernizowano kolej zmieniając napęd, wagony oraz zwiększając prędkość i przepustowość. Pracę maszynistów zastąpiono sterowaniem z komputera. Kompletna historia kolejki jest dość obszerna i na pewno warta uwagi.

Kasprowy WIerch
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.
1 Komentarz
Imponujące!