Zdjęcie poglądowe

Senior w górach

Kiedyś to było… byłem młody, miałem zdrowie, chodziłem po górach, byłem aktywny. Teraz zostaje mi już tylko siedzenie na kanapie i oglądanie górskich krajobrazów w telewizji.

Znasz ten scenariusz? Jeśli tak, to natychmiast go wykasuj. Będąc seniorem nie musisz rezygnować z górskich wycieczek. Wystarczy dobre przygotowanie i będziesz mógł cieszyć się emeryturą na szlaku.

Przygotowania do wyprawy w góry

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że z wiekiem organizm nie dostosowuje się tak szybko do zmiany otoczenia i intensywności wysiłku. Dlatego przygotowania do górskiej wyprawy musisz zacząć wcześniej, najlepiej już kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Może to być spacer, ale nie po bułki do sklepu oddalonego o sto metrów, a dłuższy, trwający minimum godzinę. Jeśli jesteś alergikiem, musisz pamiętać, że w okresie zwiększonego pylenia roślin, alergia może znacznie obniżyć wydolność twojego organizmu.

Konsultacja z lekarzem

Nie jest niezbędna, ale może się przydać. Badania wykonane przez lekarza pozwolą na ocenę stanu twojego zdrowia i dobranie odpowiednich dawek leków. Lekarz udzieli ci też wielu przydatnych rad, na przykład ile czasu może trwać intensywny wysiłek i ile powinieneś po nim odpoczywać.

Leki

Przed wyjazdem przygotuj podręczną apteczkę, w której znajdą się zarówno leki, które stale przyjmujesz, jak i te, które mogą się przydać na przykład podczas urazu. Jeśli zapomnisz o lekach przyjmowanych na stałe, przed wyjściem w góry, udaj się do najbliższej przychodni i poproś o wypisanie danego medykamentu.

Dieta

Zarówno w trakcie, jak i przed wyprawą, trzeba pamiętać o prawidłowym odżywieniu organizmu. Zwróć uwagę na kaloryczność pokarmów oraz witaminy i minerały w nich zawarte. Podczas zwiększonego wysiłku niezbędne będą dania o wysokiej kaloryczności, które pokryją wydatki energetyczne organizmu. Nie oznacza to jednak, że musisz zjeść schabowego w panierce. Lepsza będzie na przykład świeża ryba z jednej z górskich hodowli.

Nawodnienie

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Zapewnia optymalne warunki pracy wszystkich komórek ciała. Dlatego podczas wędrówki trzeba dokładnie kontrolować stan wody w organizmie, a szczególnie muszą o tym pamiętać osoby przyjmujące leki moczopędne. W przypadku przewodnienia, mogą pojawić się obrzęki głównie kończyn dolnych. Jeśli natomiast odczuwasz osłabienie, splątanie, a także inne objawy o których można przeczytać tutaj (link do artykułu o odwodnieniu), konieczna może okazać się interwencja służb ratunkowych.

Sprzęt

Pamiętaj, że twoje ciało nie jest już tak silne jak kiedyś. Na górską wędrówkę nie zabieraj całego swojego dobytku, weź tylko niezbędne rzeczy. W okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną ubierz się odpowiednio. Z powodu gorszej wydolności układu krążenia, organizm jest bardziej narażony na utratę ciepła. Natomiast latem ubrania powinny być przewiewne, tak aby sprawnie chłodzić ciało.

Ciesz się życiem

Jeśli chcesz cieszyć się górskimi wyprawami przez długie lata, bądź aktywny! Spaceruj, ćwicz, maszeruj, rób wszystko, aby organizm był sprawny. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza też ryzyko chorób, między innymi: udarów, zakrzepicy naczyń, osteoporozy, choroby wieńcowej, cukrzycy i nadciśnienia.
Pamiętaj-w zdrowym ciele, zdrowy duch!

Do aktywności niezależnie od wieku zachęcają też sami seniorzy. Poniżej fragment e-maila od naszego czytelnika, 62-letniego Jurka.

„Chodzę po górach jak wielu młodszych ode mnie, w swoim tempie, które potrafi być za szybkie dla mało aktywnych czterdziestoparolatków. Nie ścigam się, ale też nie jestem „zdychającym” pod górę staruszkiem. O kondycję zacząłem dbać 3 lata temu. Wcześniej po prostu lubiłem chodzić. Potem stopniowo zwiększałem intensywność ćwiczeń i wybierałem się na coraz dłuższe wycieczki w góry. Odkryłem przyjemność wędrówki z kijkami, najpierw samotnie, a od pewnego czasu w towarzystwie innych, bardzo sprawnych osób w wieku 60+. Trudno kogoś zmusić do aktywności. Taki ktoś powinien, moim zdaniem, zacząć od krótkich wycieczek na dobrze zaplanowanych, lekkich trasach. Poczuć inne powietrze, posłuchać innych dźwięków. Wybrać towarzystwo, w którym dobrze się czuje. Pomyśleć dobrze o sobie i o przyszłości.”

data publikacji artykułu: 2019-05-11
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

1 Komentarz

  • Dziękuję za ten artykuł. My starsi ludzie też możemy chodzić w góry i cieszyć się życiem

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.