Zdjęcie poglądowe

Wiosna w górach - co zabrać do plecaka

Przyroda budząca się do życia, słońce, pierwsze kwiaty i śpiew ptaków. Nareszcie mamy wiosnę! To czas, gdy wiele osób jedzie w góry. Nic tak nie ładuje akumulatorów po zimie jak przepiękne krajobrazy, cisza i świeże powietrze.

Zamiast spędzać kolejny weekend w mieście, lepiej wybrać się na wędrówkę po szlakach. Trzeba jednak pamiętać, że górska aura bywa nieprzewidywalna. Wiele osób mających małe doświadczenie zapomina, że wiosną w górach mogą jeszcze występować zimowe warunki, zwłaszcza w wyższych partiach, choć i niższe potrafią zaskoczyć. Planując wyjazd, trzeba być przygotowanym zarówno na 25 stopni na plusie i bezchmurne niebo, jak i na minus 10 stopni i opady śniegu lub marznącego deszczu.

Planując trasę dobrze jest uwzględnić wszelkie możliwe warunki oraz zaplanować sytuacje awaryjne, czyli zastanowić się czy jesteśmy przygotowani i wiemy co zrobić w razie załamania pogody, na przykład burzy czy silnych opadów deszczu. Należy również sprawdzić, czy szlaki, którymi chcemy wędrować nie są zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego albo na przykład godów ptaków. Takie informacje są dostępne na stronach internetowych parków narodowych.

Co spakować do plecaka na weekendowy, wiosenny wypad w góry?

- 2 zmiany bielizny
- 2 pary skarpet
- kurtka przeciwdeszczowa
- dodatkowa, ciepła bluza (np. polar)
- ciepłe legginsy lub kalesony termiczne
- koszulka termiczna z krótkim rękawem
- koszulka termiczna z długim rękawem
- suchy prowiant o wysokiej kaloryczności
- litr wody
- naładowany powerbank
- mapa
- apteczka osobista
- krem przeciwsłoneczny
- ręcznik
- przybory do mycia
- latarka
- rękawiczki
- czapka i chusta typu buff
- folia NRC
- termos na gorące napoje
- obuwie zmienne do schroniska

Co mieć przy sobie/na sobie?

- pieniądze
- dokumenty
- naładowany telefon z aplikacją Ratunek
- okulary przeciwsłoneczne
- komplet bielizny
- wygodne spodnie
- bluza zabezpieczająca przed wiatrem
- buty

Wiosną na szlaku można spodziewać się śniegu, błota i wody. Dlatego wybierając buty na górską wyprawę, trzeba je dobrać pod kątem zmiennych i trudnych warunków. Najlepiej gdy będą za kostkę i nieprzemakalne lub bardzo dobrze zaimpregnowane. Przydać mogą się również stuptuty. Kije trekkingowe będą pomocne w wygodnej wędrówce i zachowaniu równowagi. Bardzo ważny jest tak zwany ubiór na cebulkę. Polega on na założeniu na siebie kilku warstw odzieży, którą w razie czego można szybko ściągnąć lub założyć. Wiosną w górach, nawet w ciągu tylko jednego dnia, mogą wystąpić wszystkie pory roku.

data publikacji artykułu: 2019-05-24
Pisząc artykuły staramy się ze wszystkich sił, by były jak najbardziej kompletne i aktualne. Nic nie zastąpi jednak Waszego doświadczenia i uważnych oczu. Jeśli czytając ten artykuł zauważyłeś(aś) jakiś błąd, nie zgadzasz się z tym co napisaliśmy lub po prostu chcesz coś dodać od siebie - napisz nam o tym. Wszystkie nadesłane wiadomości czytamy z uwagą i odpowiednio reagujemy.
Wybrane uwagi lub komentarze mogą zostać opublikowane pod artykułem.

Marcin Tintoski

Na szlakach od dwunastego roku życia. Zaczynał, gdy sprzęt się szyło na maszynie babci. Bez gór życie nie ma smaku ani koloru.

Piotr Słupczyński

Turysta z zamiłowania, przewodnik z zawodu. Kocha góry i wszystko, co związane z górami.


1 Komentarz

  • Dwa tygodnie temu w Karkonoszach właśnie zaliczyliśmy cztery pory roku w pół dnia. Jest co wspominać ale było ciężko :)

Polub nas i bądź na bieżąco

Zapisz się do naszego newslettera

Odbieraj nowości, artykuły i powiadomienia wprost do swojej skrzynki email. Konkursy i specjalne oferty tylko dla subskrybentów.