Wierch Zgorzelisko
Wierch Zgorzelisko jest zalesiony, ale na szczycie znajduje się duża polana Zgorzelisko, do której przez Zadni Wierch prowadzi droga dojazdowa od Drogi Oswalda Balzera. Jest to pierwsza droga na prawo od skrzyżowania na Wierchporońcu z drogą do Łysej Polany. Również od Małego Cichego niemal na sam grzbiet podchodzą otwarte tereny łąk i pastwisk. Obecnie w zimie działają tutaj wyciągi narciarskie. Duża część grzbietu, na którym znajduje się Wierch Zgorzelisko, i jego północne stoki zostały włączone do Tatrzańskiego Parku Narodowego, mimo że nie należą do Tatr. Sam wierzchołek jednak i znajdująca się na grzbiecie Polana Zgorzelisko znajdują się poza obszarem parku[2]. Na południowym skraju polany stoi dom góralski, a na północnym hotel „Tatry” (dawniej był to ośrodek wypoczynkowy rządu polskiego)[3].
Kontakt | |
---|---|
Adres | , |
Galeria zdjeć
Polecana gastronomia
Pozostała gastronomia
Pobliskie atrakcje w promieniu 30 km

Park Linowy Stary Bór
Park linowy, w którym znajdują się trasy dla dzieci i dorosłych, kolejki tyrolskie oraz przeszkody i mosty na wysokości. Obiekt znajduje się w świerkowym lesie.
Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr
Sanktuarium na Wiktorówkach w Tatrach Wysokich.
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja (1489 m) – szczyt w reglowej części Tatr Wysokich. Jest najwyższy w grupie masywu o tej samej nazwie. Grupę Gęsiej Szyi od masywu Koszystej oddziela Rówień Waksmundzka. Dawniej...
Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce
Kaplica została zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza. Wybudowana w latach 1904-1907.
Willa Pod Jedlami
Willa w zakopiańskim stylu wybudowana w 1897 roku.
pustelnia Brata Alberta
Drewniany budynek na terenie klasztoru Albertynek na Kalatówkach w Zakopanem. Wybudowany w 1901 roku. W pustelni św. Brat Albert przyjmował przedstawicieli polskiej inteligencji...
Dom do góry nogami
Domek do góry nogami istnieje od 2010 roku. Atrakcja dla całych rodzin.
Ławeczka Tygodnika Podhalańskiego
Ławeczka znajduje się przy Oczku Wodnym, w samym centrum Krupówek. Przedstawia odlaną w brązie figurę górala czytającego "Tygodnik Podhalański". Obok leży kapelusz i telefon komórkowy.
Krupówki
Reprezentacyjna ulica Zakopanego. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstała. W połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont.
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Pierwszy zakopiański cmentarz, założony w drugiej połowie XIX wieku.
Kozi Wierch
Brak opisu obiektu
Zjeżdżalnia grawitacyjna
Brak opisu obiektu
Krzyż na Giewoncie
Metalowy krzyż znajdujący się na szczycie Wielkiego Giewontu na wysokości 1894 m.n.p.m. Zamontowany 19 sierpnia 1901 roku. 6 września 2007 krzyż został wpisany do rejestru zabytków...
Przełom Białki
Rezerwat przyrody koło miejscowości Krempachy, Nowa Biała i Trybsz, obejmujący krótki przełom rzeki Białki.
Przełom Piekiełko
Strome zbocze znajdujące się w Pieninach Spiskich.
Kiry 5
Brak opisu obiektu
Huty Kościeleckie XVIII - XIX w
Brak opisu obiektu
Kmeťov vodopád
Brak opisu obiektu
Observatórium Skalnaté pleso
Obserwatorium nad Łomnickim Stawem (słow. Astronomické observatórium na Skalnatom Plese[1], observatórium Skalnaté pleso) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się nad Łomnickim Stawem, ...
Jaskinia Raptawicka
Jaskinia w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach o długości 560 m i głębokości 22,4 m. Dostępna dla turystów, można ją zwiedzać samodzielnie.
Jaskinia Mylna
Jaskinia w Dolinie Kościeliskiej o długości 1630 m i głębokości 22,3 m. Posiada dwa otwory wejściowe. Jedna z najciekawszych tatrzańskich jaskiń, którą można zwiedzać bez przewodnika.
Kościół parafialny
Kościół Świętej Trójcy i św. Antoniego Opata – drewniany, późnogotycki kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Łopusznej w powiecie nowotarskim. Wybudowany na przełomie XV...
Ornak Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska to dolina walna (sięgająca od podnóża Tatr do głównego grzbietu – grani głównej Tatr). Jest orograficznie prawą odnogą doliny Czarnego Dunajca, do której uchodzi w...
Smreczyński Staw
Smreczyński Staw – polodowcowe jezioro morenowe w polskich Tatrach Zachodnich. Nazwa pochodzi od dawnej Hali Smreczyny.
Tatrabob
Brak opisu obiektu
Štvorkolky
Brak opisu obiektu
Bacówka "U Jasia"
Bacówka gdzie od kwietnia/maja do października można się przyjrzeć jak wyrabia się oscypki.
Zamek Czorsztyn
Zamek murowany z XIV wieku z czasów króla Kazimierza Wielkiego, położony na wzgórzu nad Dunajcem. Obiekt znajduje się pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.
Spływ Przełomem Dunajca
Spływ przełomem Dunajca jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Pieninach. Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października.
Dawny kamieniołom
Stary kamieniołom z dwoma skalnymi wąwozami. Miejsce, gdzie można aktywnie spędzić czas korzystając z takich atrakcji jak wspinaczka skałkowa, tyrolka, mosty linowe, zjazd na linach, budowa...
Rašelinisko Peciská
Brak opisu obiektu
Jazda konna
Szkółka jeździecka znajdująca się u podnóża Trzech Koron nad Dunajcem.
Wąwóz Szopczański
Wąwóz w Pieninach Środkowych, pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi zboczami Podskalniej Góry na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.
Janiłówka
Janiłówkę tylko częściowo porasta las. Dużą część jej zboczy i płaskiego grzbietu zajmują pola uprawne wsi Pyzówka i Sieniawa[1]. Przez Janiłówkę prowadzi szlak turystyczny. Z jej...
Janosikowy Skok
Przewężenie Dunajca w Przełomie Pienińskim. Rzeka ma tym miejscu tylko 12 m szerokości. Według legendy w tym miejscu przeskoczył Janosik podczas ucieczki.
Stredoveká dedina Šoldovo
Brak opisu obiektu
Hybická tiesňava
Brak opisu obiektu
Zdrój Ziemroźka
Źródło wypływa ze szczelin wapiennych z terenów Pienińskiego Parku Narodowego. Zdrój Ziemroźka znajduje się na Rynku w Krościenku nad Dunajcem.
Kapliczka Świętej Kingi
Kapliczka z 1860 roku. Na ścianach umieszczono patriotyczne wiersze z XIX wieku autorstwa W. Gorzkowskiego.
Ujęcie wody Stefan i Michalina
Dwa źródła wody mineralnej tzw. szczawy, zagospodarowane w 1827 roku. Główne zdroje w Krościenku nad Dunajcem wypływające u podnóża Stajkowej Góry.
Görgey rodinná hrobka
Brak opisu obiektu
Pobliskie szlaki

Transport i dojazd
Wydarzenie | Dni | Data | Rodzaj | Miejsce |
---|---|---|---|---|
Name | Position | Office | Age | Start date |