Mikluszowice
Według legendy w Mikluszowicach na Górze obecnie św. Jana (niewielkim wzniesieniu na lewym brzegu rzeki Raby) stać miała w świętym gaju pogańska gontyna poświęcona bóstwu Miklosowi lub też Mikluszowi, od którego wywodzić się miała nazwa miejscowości. Przypuszcza się, że w tym właśnie miejscu na Górze św. Jana prawdopodobnie już w XII w. stanął pierwszy kościół pod patronatem Jana Chrzciciela. Po jego zniszczeniu (prawdopodobnie w wyniku pożaru, jeszcze przed 1455 r.) zastąpił go nowy, którego budowę wspomina Jan Długosz w 1470 roku. Jednak i ta świątynia uległa zniszczeniu prawdopodobnie w 1653 r. (przypuszczalnie w wyniku wydarzeń wojennych XVII w.). Jeszcze w tym samym roku stanął na górze nowy kościół ufundowany przez księcia Aleksandra Lubomirskiego. Trzecia z kolei świątynia spłonęła w 1832 r. (później na tym miejscu wybudowano już tylko niewielką drewnianą kaplicę). Nowy, wybudowany w latach 1859–1863 i istniejący do dziś kościół, ostatecznie zdecydowano się postawić już w innym miejscu.
Galeria zdjeć
Polecana gastronomia
Pozostała gastronomia
Brak danych
Pracujemy nad uzupełnieniem tych danych
Jesli chcesz zgłosić uwagi do obiektu kliknij tutaj: edytuj
Pobliskie atrakcje w promieniu 30 km

Szyb "Campi"
Szyb został zbudowany w XVI wieku. W latach 1909 - 1912 został gruntownie przebudowany. Obecne budynki nadszybia zostały zbudowane po pożarze w 1930 roku.
Maszyna parowa
Maszyna pochodzi z 1909 roku i pracowała w Bochni w latach 1926 - 1996. Wykonana w hucie "Laura" w Chorzowie. Obecnie zabytek jest udostępniony dla turystów w Kopalni Soli Bochnia.
Dąb Augusta
Dąb Augusta II posadzony w 1875 roku. Drzewo posadzono na miejscu poprzedniego powalonego burzą dębu, pod którym odpoczywał po polowaniach król August II.
Dom Jana Matejki
Muzeum biograficzne Jana Matejki znajduje się w Koryznówce - drewnianym domu wzniesionym w połowie XIX wieku. W latach 60. i 70. XIX wieku bywał tu u swojego szwagrostwa Jan Matejko. Muzeum...
Kamien Grzyb
Kamień powstał z tzw. fliszu karpackiego - osadu mułu, piasku, żwiru na dnie morza, przynoszonego przez nurt rzeki około 60 mln lat temu. Znajduje się w rezerwacie przyrody Kamień - Grzyb w...
Kopiec Krakusa II
Kopiec owalny o wysokości 11 metrów. Geneza nie jest znana, prawdopodobnie pochodzi z okresu wczesnego średniowiecza.
Zamek w Dębnie
Późnogotycki zamek wzniesiony w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna. Obecnie jest to oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Zamek w Dębnie
Późnogotycki zamek wzniesiona w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna.
Dom Błogosławionej Karoliny Kózkówny
Rekonstrukcja domu, w którym mieszkała bł. Karolina Kózkówna. Dzisiaj w miejscu znajdują się pamiątki po zmarłej.
Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
Drewniany kościół cmentarny prawdopodobnie z XV wieku. Od 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Prehistoryczny kurhan
Prehistoryczny kurhan - wzniesienie, kopiec z epoki brązu. Według źródeł historycznych było to miejsce pochówku ofiar epidemii.
Kościół pw. Świętego Wincentego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Zabytkowy kościół w stylu klasycystycznym z XIX wieku. We wnękach fasady znajdują się figury św. św. Piotra i Pawła.
Dwór Mycielskich
Dwór z 1787 roku w stylu barokowo - klasycystycznym.
Krzyż powstańców
Krzyż powstańców styczniowych znajduje się na Piekarskiej Górze od 1864 roku, w 2010 roku został odnowiony.
Wieża widokowa na Szpilówce
Nowa wieża widokowa została otwarta dla turystów w 2019 roku. Ma 34 metry wysokości. Można z niej podziwiać panoramę na Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie, Beskid Niski i Beskid Średni.
Dwór w Baranówce
Zabytkowy dwór, pierwotnie drewniany, został przebudowany na murowany w latach 20. XX wieku. Po II wojnie światowej pełnił rolę magazynu narzędzi rolniczych.
Fort główny artyleryjski 49 Krzesławice
Fort artyleryjski należący do Twierdzy Kraków. W chwili obecnej na terenie fortu znajduje się park rekreacyjny z alejkami i ławkami.
Willa Rogozińskich
Dworek w stylu eklektycznym z końca XIX wieku. Znajduje się na terenie Nowej Huty, w dawnej wsi Mogiła.
Szyb Regis
Najstarszy istniejący szyb Kopalni Soli "Wieliczka" pochodzący z XIV wieku. Jest elementem Trasy Górniczej.
Pobliskie szlaki
Transport i dojazd
Wydarzenie | Dni | Data | Rodzaj | Miejsce |
---|---|---|---|---|
Name | Position | Office | Age | Start date |